half logo

درای نیدلینگ چیست؟ 2 تکنیک مهم

روش ابتکاری که برای درمان دردهای عضلانی محبوبیت زیادی به دست آورده است، سوزن خشک است. در طول این نوع درمان، درمانگر پوست شما را با چندین سوزن بسیار نازک سوراخ می کند.
درای نیدلینگ

درای نیدلینگ چیست؟

درای نیدلینگ یک تکنیک پیشرفته است که برای درمان دردهای عضلانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در طول این نوع درمان، درمانگر چندین سوزن بسیار نازک را در پوست شما فرو می‌کند.

سوزن‌های این متد فولادی، ضد زنگ، کوتاه، ظریف و نازک هستند. آنها دارو را به بدن تزریق نمی کنند. به همین دلیل است که از کلمه “خشک” استفاده میشود.

نقاط ماشه ای در عضله یا بافتی که دردناک یا بی نظم است، جایی است که درمانگر سوزن ها را وارد میکند.

اصطلاح دیگر برای سوزن خشک، تحریک عضلانی است. نقاط هدف، نواحی منقبض یا گره‌دار ماهیچه‌ای هستند که باعث درد می‌شوند و بر زندگی فرد تأثیر می‌گذارند.

این سوزن ها به رها شدن گره ها و کاهش درد یا اسپاسم در عضلات کمک می کنند. سوزن ها فقط به طور موقت به پوست شما نفوذ میکنند. قضاوت درمانگر تعیین می کند که سوزن چه مدت در بافت باقی میماند.

تکنیک ماشه ای

تکنیک ماشه ای

برخی از تکنیک‌های سوزن خشک شامل استفاده از تکنیک‌های دستکاری یا پیستونینگ هستند. هنگام استفاده از این روش، سوزن باید به بافت مورد نظر داخل و از آن خارج شود.

به بیان دیگر در تکنیک ماشه ای، سوزن ها به سرعت پس از سوراخ کردن نقاط ماشه‌‍ای، خارج می شوند.

تکنیک غیر ماشه ای

برخی از روش‌های سوزن خشک به طیف گسترده‌تری از مسائل، مانند مسائل مربوط به سیستم عصبی مرکزی می‌پردازند. روش غیر ماشه ای با این روش درمان متفاوت است.

با استفاده از این تکنیک، درمانگر ممکن است سوزن را در مجاورت نقطه درد تزریق کند، نه مستقیماً روی آن. این رویکرد بر این مفهوم استوار است که درد به محل اصلی درد محدود نمی‌شود، بلکه ناشی از یک اختلال عضلانی گسترده‌تر یا درگیری یک عصب است.

پزشکانی که در پزشکی ورزشی یا فیزیوتراپی تخصص دارند، اغلب درای نیدلینگ را انجام می دهند. درمانگرانی که از روش سوزن خشک استفاده می کنند باید یک دوره آموزشی سوزن خشک را به پایان برسانند.

درای نیدلینگ

فواید سوزن خشک

سوزن خشک باعث بهبود جریان خون در بافت و کاهش سفتی و درد در عضلات می شود. کاهش نقاط ماشه ای همچنین باعث افزایش دامنه حرکتی و افزایش انعطاف پذیری ناحیه هدف می‌شود. به همین دلیل است که درد فیبرومیالژیا، دردهای عضلانی و آسیب های ورزشی اغلب با این تکنیک درمان می شوند.

این تکنیک همچنین برای کاهش خاصیت ارتجاعی و چسبندگی در بافت اسکار استفاده می‌شود. زیرا چسبندگی بافت اسکار باعث آسیب طولانی مدت به عضلات و سایر بافت‌های نرم و همچنین کشیدگی بافت های اطراف می‌شود.

عوارض جانبی درای نیدلینگ

پس از دریافت درمان سوزن خشک، معمولاً عوارض جانبی خفیفی وجود دارد. به ندرت عوارض جانبی شدید می‌شود. استفاده از این روش برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. اگر عفونت دارید، سوزن خشک را تا زمانی که عفونت به طور کامل بهبود یابد، به تعویق بیندازید.

بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند نیز باید از این درمان خودداری کنند.

سوزن خشک

درباره کلینیک فیزیوتراپی رادین

در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی رادین، بهترین فیزیوتراپی تهران، واقع در اقدسیه تهران، با استفاده از بروز‌ترین امکانات درمانی و با حضور همکاران فیزیوتراپیست با تجربه، و کادر درمانی مجرب و حرفه‌ای، در فضایی آرام و دلنشین ارائه کننده خدمات درمانی و ارتقای سلامت در حوضه اسکلتی،عضلانی و خدمات کامل آب درمانی در تهران هستیم.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاهده ویدیو‌های آموزشی و آشنایی بیشتر با کلینیک، صفحه اینستاگرام کلینیک فیزیوتراپی رادین را دنبال کنید

5/5 - (1 امتیاز)

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با کلینیک فیزیوتراپی رادین در تماس باشید

با فیزیوتراپی صحیح، درمان قطعی است
تماس با کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

دیگر مقالات آموزشی

فرم رزرو نوبت و مشاوره