half logo

فیزیوتراپی فک چیست؟

در فیزیوتراپی فک، هدف اشکالات گیجگاهی فک، آرامش فک و صورت و آزادسازی عضلات سفت شده و بافت‌های آسیب دیده است. همچنین، فیزیوتراپی فک قسمت مهمی از بهبودی جراحی اختلالات مفاصل فک و صورت است، زیرا به حداقل رساندن آسیب‌های بافتی و انقباض عضلات کمک می‌کند. به همین علت، پزشک معالج با بررسی علائم آسیب‌های فک شما، فیزیوتراپی فک را به شما توصیه می‌کند.
فیزیوتراپی فک
زمان مطالعه: 6 دقیقه

هدف از انجام فیزیوتراپی فک و صورت چیست؟

کم کردن درد، کم کردن سفتی عضلات و برگرداندن تحرک طبیعی به مفصل گیجگاهی فک از اهداف مهم فیزیوتراپی فک و دهان هستند. اگر درد بیمار شدید باشد فیزیوتراپیست متخصص با پیشنهاد و انجام فعالیت‌های درمانی مانند تحریک الکتریکی یا تحریک با امواج مافوق صوت به بهبود روند درمان آن کمک کند.

فیزیوتراپی فک در چه مواردی لازم است؟

فیزیوتراپی فک زمانی باید انجام شود که اختلالات به وجود آمده در فک و دهان، توسط دندانپزشکی قابل اصلاح و بهبودی نباشند. همچنین زمانی که اختلالات پیش آمده در ناحیه عضلات و مفاصل فک و دهان باشند، باید از فیزیوتراپی فک و صورت استفاده کرد.

اختلالات صورت از چه انواعی هستند؟

مفاصل گیجگاهی فک به قسمت لولای فک شما مربوط است و دقیقا در قسمت جلویی گوش شما قرار دارد. انسان دو مفصل گیجگاهی فک دارد که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ سر قرار دارد. این مفاصل هماهنگ با یکدیگر حرکت می‌کنند تا شما بتوانید صحبت کنید، غذا بخورید و خمیازه بکشید. TMD یا  همان اختلال عملکرد در قسمت گیجگاهی فک، اصطلاحی کلی است که برای اشاره به نمونه‌های متعددی از مشکلات و اختلالات مربوط به فیزیوتراپی فک و صورت بکار برده می‌شود که می‌توان به بعضی نمونه‌های زیر اشاره کرد:

هزینه فیزیوتراپی فک و دهان چقدر است؟

یکی از نکات مهم درمانی که مراجعین همیشه به آن توجه می‌کنند، قیمت فیزیوتراپی فک است. باید عنوان کرد که  هزینه انجام فیزیوتراپی فک و دهان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

تجربه و مهارت فیزیوتراپیست معالج : هر چقدر که فیزیوتراپیست حرفه‌ای‌تر و با تجربه‌تر باشد، هزینه بیشتری برای انجام فیزیوتراپی فک و دهان دریافت خواهد کرد و هزینه بیشتر می‌شود.

روش و تکنیک‌های درمانی: استفاده از تکنیک‌های درمانی موثر‌تر در هزینه فیزیوتراپی فک و دهان تاثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش و یا کاهش هزینه فیزیوتراپی باشد.

محل انجام فیزیوتراپی: انجام فیزیوتراپی فک و دهان در کلینیک‌های خصوصی نسبت به انجام فیزیوتراپی فک و دهان در مراکز دولتی هزینه بیشتری خواهد داشت، اما در کلینیک‌های خصوصی از امکانات بهتر و جدید‌تری استفاده می‌شود.

نوع و سطح عارضه: سطح عارضه و نوع آن در تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای درمان کامل و تعداد درمان‌ها و نوع آن تاثیر زیادی دارد، در نتیجه روی هزینه فیزیوتراپی فک و دهان نیز تاثیر بسزایی می‌گذارد.

یکی از نکات مهم درمانی که مراجعین همیشه به آن توجه می‌کنند، قیمت فیزیوتراپی فک است. باید عنوان کرد که  هزینه انجام فیزیوتراپی فک و دهان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

تجربه و مهارت فیزیوتراپیست معالج : هر چقدر که فیزیوتراپیست حرفه‌ای‌تر و با تجربه‌تر باشد، هزینه بیشتری برای انجام فیزیوتراپی فک و دهان دریافت خواهد کرد و هزینه بیشتر می‌شود.

روش و تکنیک‌های درمانی: استفاده از تکنیک‌های درمانی موثر‌تر در هزینه فیزیوتراپی فک و دهان تاثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش و یا کاهش هزینه فیزیوتراپی باشد.

محل انجام فیزیوتراپی: انجام فیزیوتراپی فک و دهان در کلینیک‌های خصوصی نسبت به انجام فیزیوتراپی فک و دهان در مراکز دولتی هزینه بیشتری خواهد داشت، اما در کلینیک‌های خصوصی از امکانات بهتر و جدید‌تری استفاده می‌شود.

نوع و سطح عارضه: سطح عارضه و نوع آن در تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای درمان کامل و تعداد درمان‌ها و نوع آن تاثیر زیادی دارد، در نتیجه روی هزینه فیزیوتراپی فک و دهان نیز تاثیر بسزایی می‌گذارد.

فیزیوتراپی فک

عامل به وجود آمدن اختلالات فک چیست؟

عوامل زیادی باعث به وجود آمدن اختلالات در فک و و دهان هستند، اما نمی‌توان برای یک مورد خاص با قطعیت گفت که علت نیاز به فیزیوتراپی فک و صورت چیست. در ادامه به برخی از این علل اشاره خواهیم کرد:

برای تشخیص علت درد در ناحیه فک شما فیزیوتراپی متخصص از شما سوالاتی خواهد پرسید و معاینات فیزیکی کاملی انجام خواهد داد. در بعضی موارد ممکن است نیاز به آزمایش خون، تصویربرداری یا حتی هردو باشد. در بعضی موارد، فیزیوتراپیست ممکن است برای تشخیص بهتر، غربالگری روانشناختی و روانپزشکی را به شما توصیه کند.

اگر پزشک به این نتیجه برسد که یک بیماری خاص باعث درد و ایجاد اختلالات شده است، ممکن است آزمایشاتی برای تشخیص آن بیماری تجویز کند. پس از مشخص شدن علت درد و اختلالات و در صورتی که توصیه فیزیوتراپیست انجام فیزیوتراپی باشد، شما می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی کامل در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی رادین بهره‌مند شوید.

چه تمریناتی برای درمان اختلالات فک انجام می‌شود؟

در فیزیوتراپی صورت، از تکنیک‌های مختلفی نسبت به مشکلی که با آن مواجه هستید استفاده می‌شود که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره شده است. انجام این تکنیک‌ها و تمرینات صرفا محدود به فیزیوتراپی فک و دهان نمی‌شود،  بلکه از آنها برای اهداف مختلف مانند فیزیوتراپی گردن نیز استفاده خواهد شد.

فیزیوتراپی فک و صورت

فلج بلز یا همان بلز پالسی چیست؟

فلج بلز یا همان بلز پالسی ضعف عضلات یک طرف صورت است. این ضعف عضلانی به طور معمول برای بیشتر افرادی که دچار آن می‌شوند، گذراست. این اختلال در هر سنی ممکن است رخ دهد. یک هفته بعد از شروع نمایان شدن علائم این بیماری، بهبودی توسط فیزیوتراپی فک و دهان آغاز می شود. احتمال عود فلج بلز بسیار کم است ولی باید از همان ابتدا به فکر درمان آن بود.

علت فلج بلز چیست؟ درمان آن چیست؟

علت بروز فلج بلز هنوز به خوبی مشخص نیست ولی نتایج نشان می‌دهند اغلب یک عفونت ویروسی عامل فلج بلز است. عصبی که حرکات عضلات فک و صورت را کنترل می کند از یک کانال استخوانی کم عرض عبور می کند و به عضلات صورت می‌رسد. به نظر می‌رسد در فلج بلز یک عفونت ویروسی باعث تحریک و تورم عصب می شود. این عصب نتنها بر حرکات عضله‌های صورت تمرکز دارد، بلکه ترشح بزاق، اشک، کارکرد گوش میانی و حس چشایی را هم تحت کنترل خود قرار می‌دهد.

در مورد بلزپالسی بیشتر بخوانید…

حال که علل رخ دادن فلج بلز را تا حدودی می‌دانید، بهتر است از نحوه درمان آن هم اطلاعاتی داشته باشید. برای درمان فلج بلز در کنار تجویز داروهایی مانند کورتون و داروهای ضد ویروس،  انجام فیزیوتراپی فک و صورت در بهبود و کم کردن درد عضلات صورت نقش بسیار مهمی دارد.

عضلات فلج شده صورت ممکن است چروکیده و کوتاه شده و به یک انقباض دائمی منجر شود. فیزیوتراپیست با آموزش روش ماساژ دادن عضلات صورت به فرد بیمار و انجام حرکات فیزیوتراپی نقش بزرگی در حفظ عضلات صورت در شرایط مناسب و پیشگیری از این مشکل ایفا می نماید.

فیلم فیزیوتراپی فک و صورت

در ادامه میتوانید برای درک بهتر از این نوع درمان، ویدیو فیزیوتراپی فک و صورت را که زیر نظر دکتر محمد دهقانی در کلینیک تخصصی رادین که انجام شده است مشاهده نمایید.

یکی از کارهای بسیار حیاتی برای کاهش درد فک و صورت ناشی از مشکلات مفصل گیجگاهی، ورزش کردن و تمرین دادن این مفاصل و عضلات است. این اختلال ممکن است مشکلاتی همچون درد مفصل فک، و قفل‌شدن فک را برای بیمار به همراه داشته باشد و همچنین دلیل صدای فک نیز همین است. در بسیاری موارد این احتمال وجود دارد که بیمار در انجام کارهای ضروری مانند خوردن و خمیازه‌کشیدن نیز دچار اخلال درد شود.

فیزیوتراپی فک و صورت معمولاً باعث كاهش درد و التهاب مفاصل و بازگردانی حركت طبيعي به مفصل فك است. تمرینات فیزیوتراپی می‌تواند به ترمیم حرکت طبیعی فک و برطرف کردن احساس قفل‌شدگی فک کمک کند.

سوالات متداول

فیزیوتراپی فک و صورت چه تاثیری روی پوست دارد؟ با انجام فعالیتهای درمانی فیزیوتراپی بر روی صورت و عضلات صورت، گردش خون در بافت‌ها افزایش پیدا‌ می‌کند، بافت های آسیب دیده و مرده تحریک شده و همچنین به ساخت کلاژن پوست کمک می‌شود.

 در نتیجه با افزایش کلاژن پوست، پوست درخشان‌تر، شفاف‌تر و سالم‌تر خواهد شد. همچنین با انجام فیزیوتراپی صورت می توان از پیر شدن و افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک های پوستی نیز جلوگیری کرد.

برای درمان اختلالات فک و صورت، چند جلسه فیزیوتراپی نیاز است؟ اختلالت و مشکلات فک و صورت، طی چند جلسه درمان می شوند، ولی هیچ وقت نمی‌توان تعداد جلسات قطعی برای درمان آن‌ها تعیین کرد. این که چه مدت زمان طول بکشد تا بیمار بهبود یابد، به شرایط بیمار و نوع و روش انجام تمرینات و تکنیک‌ها و همچنین وضعیت آسیب و بیماری بستگی دارد.

علت صدا دادن فک چیست؟ یکی از علل صدا دادن فک اختلالات پیش آمده در مفاصل و عضلات ناحیه فک و استخوان متصل کننده فک به عصب مفصل است. البته شایان ذکر است این موضوع باید توسط فیزیوتراپیست متخصص تحلیل و بررسی شود و روند درمان زیر نظر وی صورت پذیرد.

گاهی در 10 جلسه و بعضی اوقات بیشتر از آن، به انجام فیزیوتراپی فک و صورت نیاز می‌باشد. مثلا در درمان فلج بلز، فیزیوتراپی حدود 1 الی 3 بار در هفته انجام می شود و مدت زمان هر جلسه حدود 50 دقیقه می‌باشد. هر چه عارضه شدید تر باشد، جلسات مورد نیاز فیزیوتراپی برای درمان نیز بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

در آخر باید گفت که فیزیوتراپی فک و صورت بهترین روش برای درمان اختلالات به وجود آمده برای مفاصل و عضلات صورت و تنها راه درمان برای عصب‌های آسیب دیده صورت است.

زمانی که علائمی از رخ دادن این اختلالات مشاهده شد، باید سریعا به فکر درمان آن بود. اگر شما از این اختلالات رنج میبرید و به دنبال بهترین و مطمئن‌ترین روش درمان آن هستید، می‌توانید با کلینیک تخصصی فیزیوتراپی رادین در تماس باشید و برای دیدن ویدیو‌ها و مطالب آموزشی اینستاگرام کلینیک فیزیوتراپی رادین را دنبال کنید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با کلینیک فیزیوتراپی رادین در تماس باشید

5 1 رای
امتیاز این مطلب
guest

2 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
alireza
alireza
7 ماه قبل

very good article DR

محمد علی
محمد علی
7 ماه قبل

ممنون از راهنمایی کاملتون دکتر

فهرست مطالب

دیگر مقالات آموزشی

بیماری های دژنراتیو چیست؟ فیزیوتراپی بیماری های دژنراتیو

زمان مطالعه: 13 دقیقه بیماری های دژنراتیو چیست و فیزیوتراپی بیماری های دژنراتیو چگونه است؟ بیماری‌های دژنراتیو سیستم عصبی از گروهی از اختلالات عصبی است که تغییرات ناشی از تخریب تدریجی سلول‌های عصبی را در بدن ایجاد می‌کنند. این بیماری‌ها باعث تضعیف و خسارت به عملکرد عصبی می‌شوند و ممکن است به طور تدریجی تاثیر گسترده ای بر حافظه، حرکت، هوشیاری و سایر عملکردهای عصبی افراد بگذارند.

جراحی آرتروسکوپی چیست؟ فیزیوتراپی بعد از آرتروسکوپی چگونه است؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه جراحی آرتروسکوپی چیست و فیزیوتراپی بعد از جراحی آرتروسکوپی چگونه است؟ جراحی آرتروسکوپی یک روش جراحی است که برای تشخیص و درمان مشکلات مربوط به مفاصل استفاده می‌شود. در این روش، جراح از طریق یک دستگاه آرتروسکوپ که یک لوله باریک با یک دوربین در انتهاست، وارد مفصل مورد نظر می‌شود. این دوربین به یک صفحه نمایش متصل است و به جراح امکان مشاهده دقیق مفصل را می‌دهد.

فیزیوتراپی صدای مفاصل یا کریپتوس (Crepitus) چیست؟ 7 روش درمان

زمان مطالعه: 10 دقیقه فیزیوتراپی صدای مفاصل یا کریپتوس (Crepitus) راه درمانی است برای عارضه‌ای که به عنوان “صدای خرد شدن” یا “صدای خراشیدن” شناخته میشود. این صداها ممکن است در زمان حرکت مفصل شنیده شوند و در برخی از موارد همراه با درد یا عدم راحتی باشند.

تکار تراپی چیست؟ بهترین مرکز تکار تراپی تهران

زمان مطالعه: 4 دقیقه یکی از انواع درمان های مورد استفاده در مراکز درمانی و فیزیوتراپی، تکار درمانی است. این روش بر طیف گسترده ای از شرایط فیزیکی که بر ستون فقرات، ماهیچه ها، مفاصل، استخوان ها و سایر نواحی تأثیر می گذارد و با این رویکرد درمانی، آسیب های این نواحی درمان می شوند.

فرم رزرو نوبت و مشاوره