half logo

ماساژ درمانی و انواع آن

ماساژ درمانی به یک تکنیک حیاتی در فیزیوتراپی تبدیل شده است که هدف آن بهبود عملکرد فیزیکی و تشویق به بهبود است. همچنین به تسکین درد و بهبود سلامت عمومی کمک می کند. این مقاله به این موضوع می پردازد که چگونه ماساژ درمانی و فیزیوتراپی برای درمان انواع بیماری های اسکلتی عضلانی به خوبی با هم کار می کنند.
ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چیست؟

یکی از رویکردهای مهم و مفیدی که برای فیزیوتراپی و اثربخشی فیزیوتراپیست ها ضروری است، ماساژ درمانی است. هر روش ماساژ درمانی محل خاصی را برای اعمال خود بر روی بدن دارد.

درک این نکته مفید است که درمان ماساژ و روش های ماساژ اساس علم فیزیوتراپی را تشکیل می‌دهند. با این حال، تکنیک‌های مدرن ماساژ دستی با بسیاری از انواع ماساژ درمانی که در فیزیوتراپی استفاده می‌شود، تفاوت زیادی دارند.

یک تکنیک اساسی برای ورزشکاران و سایر افرادی که می خواهند انعطاف پذیر بمانند و از آسیب های داخلی اجتناب کنند، خواب خود را تقویت کنند، استرس را مدیریت کنند، ناراحتی را کاهش دهند و غیره ماساژ درمانی است.

اساس ماساژ درمانی مهمترین عنصر است. به منظور انتخاب محل بهینه برای نقطه ماشه و شروع تسکین درد در سایر مفاصل و ماهیچه‌ها، فیزیوتراپیست ابتدا باید بر روی مکان‌های خاص عضلانی و بافت همبند تمرکز کند.

فواید ماساژ درمانی فیزیوتراپی

ماساژ درمانی فیزیوتراپی ار فواید بسیار زیادی برخوردار است و در روند بهبود بیمار میتواند به مقدار زیادی تاثیر گذار باشد. در ادامه به بعضی از فواید ماساژ درمانی فیزیوتراپی اشاره خواهیم کرد…

انواع ماساژ در فیزیوتراپی

ماساژهای انجام پذیر در فیزیوتراپی انواع مختلفی دارند، در ادامه به بعضی از آن‌ها خواهیم پرداخت…

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

در این سبک از ماساژ، فیزیوتراپیست علاوه بر انجام ماساژ، سنگ های آتشفشانی صاف و گرم را در نقاط خاصی از بدن اعمال می کند. گرمای سنگ می تواند به طور موثر حالت آرامش را القا کند و تنش عضلانی را کاهش دهد.

سنگ های داغ اغلب بین ستون فقرات، کف دست ها و شکم قرار می گیرند. هنگام استفاده از روغن و لوسیون و همچنین گردش خون در نواحی دست، شانه و پا، ماساژ سنگ داغ می‌تواند شامل عناصری از ماساژ سوئدی و بافت عمیق باشد.

پزشک باید برای کسانی که فشار خون بالا، دیابت و رگ های واریسی دارند، ماساژ سنگ داغ را برنامه ریزی و تجویز کند.

این نوع ماساژ درمانی هرگز نباید توسط مادران باردار استفاده شود. برای کسانی که همیشه سرد هستند، ماساژ سنگ داغ فوق العاده آرامش بخش است.

ماساژ سنگ داغ برای درمان افسردگی، بی خوابی و کمردرد بسیار مفید است. قبل از دریافت ماساژ سنگ داغ، بیمار باید از تمام غذاها و مایعات خودداری کند و از هیدراتاسیون کافی اطمینان حاصل کند.

یکی از انواع ماساژ درمانی که با فیزیوتراپی مرتبط است و در حال حاضر در حال مطالعه و توسعه است، ماساژ سنگ داغ است.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از پرکاربردترین، محبوب ترین و مرسوم ترین انواع ماساژ است. در واقع ماساژ سوئدی به عنوان ماساژ درمانی نیز شناخته میشود.

پنج اصل این نوع ماساژ عبارتند از: اصطکاک عرضی عمیق، بلند کردن، غلتش، ورز دادن و لرزش. با روغن یا لوسیون انجام می شود.

ماساژ سوئدی باعث آرامش جسمی و بهبود جراحات می شود.

ماساژ سوئدی

ماساژ آروتراپی

ماساژ آروتراپی زیر مجموعه ای از ماساژ سوئدی است. وجه تمایز اصلی آن نقش مهم آن روغنی است که در این نوع ماساژ استفاده میشود. روغن مورد استفاده در این نوع ماساژ درمانی علاوه بر خواص درمانی، معمولاً باید باعث آرامش فرد مورد نظر شود.

به طور طبیعی، فیزیوتراپیست باید به بیمار در مورد مخلوط روغن اطلاع دهد زیرا ممکن است پوست او را حساس تر کند. ماساژ درمانی مبتنی بر رایحه درمانی در درمان دردهای قاعدگی، کمردرد، بی خوابی و مشکلات گوارشی موثر است.

ماساژ زایمان

برخلاف سایر تکنیک‌های ماساژ که بیمار را ملزم به دراز کشیدن روی شکم می‌کند، فیزیوتراپیست با استفاده از این تکنیک از مادر باردار می‌خواهد که به پهلو دراز بکشد و سپس با استفاده از میز ماساژ طراحی شده به شکم او فشار وارد می‌کند.

ماساژ بارداری نه تنها برای مادران باردار مفید است، بلکه می تواند برای زنان پس از زایمان نیز بسیار مورد پسند باشد. زنان باردار می توانند از ماساژ زایمان بهره زیادی ببرند، ماساژ زایمان همچنین میتواند به خواب بهتر آنها کمک کند تا استرس و تنش کمتری را در طول زایمان تجربه کنند.

ماساژ درمانی

تکنیک های ماساژ درمانی

تکنیک های ماساژ درمانی متعددی وجود دارد و هر کدام به نوع ماساژ درمانی که برای آن در نظر گرفته شده و همچنین وضعیت فیزیکی بیمار خاص است. تکنیک های کلیدی ماساژ درمانی در فیزیوتراپی در این بخش پوشش داده شده است.

سرخوردن طولی :  یکی از تکنیک های اساسی و موفق ماساژ درمانی که جهت جریان خون را دنبال می کند، همین روش است. این تکنیک فیزیوتراپی با پراکندگی مایعات از ناحیه آسیب دیده به کاهش تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک می کند.

لیفتینگ : هنگام انجام هر تکنیک لیفتینگ، از جمله تکنیک های ماساژ درمانی، بیمار باید در حالت درازکش قرار گیرد و عضلات خود را شل کرده باشد. با استفاده از این روش، فیزیوتراپیست باید بیمار را به گونه ای ماساژ دهد که بافت را از استخوان جدا کرده و پس از اعمال فشار، بافت را آزاد کند. 

اصطکاک عرضی-عمقی : با فشار و نوسانات ایجاد شده در بافت عضلانی، فیزیوتراپیست این تکنیک ماساژ درمانی را مستقیماً با استفاده از انگشتان بیمار روی بیمار اعمال می کند. این نوع ماساژ درمانی بافت آسیب دیده را تسکین می دهد. تاندون ها و رباط های آسیب دیده اهداف اصلی تکنیک اصطکاک عرضی-عمقی هستند.

انواع ماساژ

سوالات پر تکرار

آیا ماساژ برای درمان سیاتیک کمر خوب است؟

بلی، یکی از رایج‌ترین و مفید‌ترین روش‌های درمان سیاتیک ماساژ درمانی است، بیشتر فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای در هنگام تنظیم برنامه درمانی بیمار دچار سیاتیک، ماساژ را هم در بخشی از این برنامه قرار میدهند.

بهترین تکنیک ماساژ برای سر درد چیست؟

ماساژ با تکنیک اصطکاک عرضی-عمقی می تواند عضلاتی را که ممکن است منبع اصلی سردرد باشند، تسکین دهد، زیرا از فشار محکم و ضربات آهسته برای ماساژ لایه های عمیق عضلات استفاده می کند. در نتیجه، ماساژ عرضی-عمقی برای درمان سردرد مفید است.

درباره کلینیک فیزیوتراپی رادین

در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی رادین، بهترین فیزیوتراپی تهران، واقع در اقدسیه تهران، با استفاده از بروز‌ترین امکانات درمانی و با حضور همکاران فیزیوتراپیست با تجربه، و کادر درمانی مجرب و حرفه‌ای، در فضایی آرام و دلنشین ارائه کننده خدمات درمانی و ارتقای سلامت در حوضه اسکلتی،عضلانی و خدمات کامل آب درمانی در تهران هستیم.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاهده ویدیو‌های آموزشی و آشنایی بیشتر با کلینیک، صفحه اینستاگرام کلینیک فیزیوتراپی رادین را دنبال کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با کلینیک فیزیوتراپی رادین در تماس باشید

با فیزیوتراپی صحیح، درمان قطعی است
تماس با کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

دیگر مقالات آموزشی

فرم رزرو نوبت و مشاوره