half logo

فیزیوتراپی گردن روش‌های مختلف درمان گردن‌درد

فیزوتراپی گردن برای درمان آسیب‌های وارد شده به گردن است. گردن از شبکه‌های پیچیده اعصاب، رگ‎‌های خونی، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌ها تشکیل شده است. به خاطر ساختارهای بسیار زیاد موجود در گردن و دامنه حرکتی آن، این قسمت می‌تواند بشدت مستعد صدمه دیدن باشد. در ادامه به بیشترین آسیب‌های محتمل به گردن و روش‌های درمان آن می‌پردازیم.
فیزیوتراپی گردن
زمان مطالعه: 5 دقیقه

فیزیوتراپی گردن چیست؟

فیزیوتراپی گردن مجموعه تمرینات و درمان‌های فیزیوتراپی مخصوص گردن‌درد است. گردن درد می‌تواند کوتاه و یا بلند مدت باشد. زمانی که قصد درمان گردن درد شدید را دارید، پزشک یا فیزیوتراپیست متخصص اغلب یک سری ورزش‌ها و تمرینات گردنی را برای رفع درد توصیه و تنظیم می‌کند. فیزیوتراپی گردن معمولا به عنوان یکی از موثر‌ترین روش‌ها برای درمان گردن درد شناخته می‌شود. این روش نه تنها به کنترل علائم و تسکین درد به مفیدترین روش کمک می‌کند، بلکه می‌تواند باعث بهبودی کامل انعطاف و قدرت عضلات و مفاص گردن نیز شود.

چه زمانی به فیزیوتراپی گردن نیاز است؟

فیزیوتراپی گردن در موارد بسیار زیادی از آسیب‌ها و صدمات وارد شده به گردن، برای درمان آن‌ها توسط پزشک متخصص به فرد توصیه می‌شود زیرا این روش بهترین روش درمان این صدمات به صورت مفید و کامل است.

بعضی از مواردی که فیزیوتراپی گردن بسیار مورد نیاز است عبارت اند از:

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن چگونه انجام می‌شود؟

فیزیوتراپیست با معاینه و بررسی ناحیه مورد نظر که دچار آسیب و درد شده و میزان شدت آسیبی که به ناحیه‌ای خاص و یا اطراف آن وارد شده است، برنامه درمانی را تنظیم می کند. برای هر قسمت باید از روش خاص مناسب استفاده شود. توجه به این مورد که تحمل حرارت و فشار در قسمت‌های مختلف بدن با یکدیگر متفاوت است، دارای اهمیت است که متخصص فیزیوتراپیست می تواند در این باره راهنمایی مناسبی انجام دهد و اقدامات درمانی انجام شود.

حتما نیاز است تا برای فیزیوتراپی گردن قسمت‌های حساس سر معاینه دقیق شوند. اتصالات عصبی این قسمت و این نکته که در بعضی موارد فشارهای کوچک به گردن باعث جا به جایی مهره‌ها و یا متاسفانه قطع شدن اعصاب شده است و آسیب‌های جبران ناپذیری به بار آورده و باعث می شود تا برای انجام این کار، از متخصص حرفه‌ای کمک گرفته شود.

عموما فیزیوتراپی گردن برای تسکین درد است و بیمارانی که رنج‌ها و آسیب‌های میگرنی، اسپاسم‌های عضلانی، اختلالات حرکتی و فیزیکی در قسمت سر و گردن دارند و تقریبا فرم شانه و گردن مناسبی ندارند و موارد مشابه از آن استفاده می‌کنند. حتی آرتروز، مشکلات دیسک گردن و برخی شکستگی‌ها نیز با نظارت فیزیوتراپیست متخصص با فیزیوتراپی گردن درمان می‌یابند. عموم افراد میتوانند فقط با انجام حرکات اصلاحی و اقدام به تصحیح روند زندگی خود دردهای این قسمت را کنار گذاشته و زندگی روزمره خود را به خوبی ادامه دهند. فیزیوتراپی گردن نیز راهی برای سریع تر طی نمودن دردهای این قسمت است.

فیزیوتراپی

باید توجه داشته باشید که استفاده از اقدامات فیزیوتراپی گردن برای همه افراد و هر نوع بیماری ثابت نیست و با توجه به میزان درد و عمق صدمه متغییر است. شاید با برخی اصطلاحات مانند لیزر پرتوان و کم توان آشنا باشید که مربوط به عمق نفوذ اشعه به ناحیه مورد هدف است و برای همین روش درمانی توسط فیزیوتراپیست مشخص می‌شود. در بسیاری از موارد روش درمان برای برخی از بیماران زمان بر و طولانی مدت خواهد بود.

این بیماران به دلیل این که بیماری و درد خود را کهنه کرده‌اند و در طول زمان بدون توجه به آثار و نتیاج آن از مراجعه به پزشک خود داری کرده اند، طول درمان طولانی‌تری را سپری خواهند کرد. در برخی روش های فیزیوتراپی باید به صورت دوره های متناوب اقدامات را انجام داد. مثلا دوره‌ای 10 جلسه‌ای که در صورت بهبودی، این جلسات ادامه دار خواهد بود. تمامی این اقدامات نیازمند دستور و تشخیص فیزیوتراپیست است. روش های مختلف درمانی در این حوزه با دستگاه و یا بدون آن وجود دارد که همگی برای درمان نهایی می توانند موثر باشند.

در فیزیوتراپی گردن از چه روش‌های استفاده می‌شود؟

در روند انجام فیزیوتراپی گردن از روش‌ها و راه‌های درمانی مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام طبق نظر فیزیوتراپیست، برای درمان و بهبودی کامل نقش حیاتی را ایفا می‌کند. در ادامه به بعضی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

درمان گردن درد با کمک الکتروتراپی

در روند این روش درمانی از دستگاه الکتروتراپی، برای ارسال جریان‌های الکتریکی خفیف از طریق سیم به قسمت آسیب دیده استفاده می‌شود. برای اهداف متفاوت، استفاده‌های مختلفی از الکتروتراپی وجود دارد ، از جمله، تغییر سیگنال‌های درد، تحریک انقباض‌های عضلانی، تحریک روند درمان بافت آسیب دیده و حرکت داروهای مسکن از طریق منافض پوست.

پر استفاده‌ترین روش الکتروتراپی برای درمان درد گردن تحریک عصب الکتریکی از راه پوست است که در آن برای کم کردن احساس درد و تبدیل آن به احساسی قابل تحمل‌تراست، به همین دلیل پالس‌های الکتریکی به اعصاب حسی که زیر پوست قرار دارند ارسال می‌شود.

آب درمانی برای درمان گردن درد

برخی از تمرینات فیزیوتراپی را می‌توان در استخر آب درمانی اجرا کرد، شناور شدن در آب می‌تواند باعث شود تا فشار وارد شده به ستون فقرات کاهش پیدا کند و این که عضلات همچنان می‌توانند حرکت کنند. در صورتی که گردن درد شدید باشد و یا با درد شانه و یا کمر همراه باشد، ممکن است فیزیوتراپیست متخصص توصیه کند تا بیمار در آب ورزش کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فیزیوتراپی در آب کلیک کنید…

گردن درد

سوالات متداول

فیزیوتراپی چه کمکی می‌کند؟ انواع مختلفی از بیماری‌ها هستند که می‌توانند به کمک فیزیوتراپی درمان شوند، بیشتر این بیماری‌ها مربوط به استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب، عضلات و بافت‌های نرم می‌شوند.

فیزیوتراپی چند جلسه طول می‌کشد؟ تعیین این که با قاطعیت بگوییم که چند جلسه برای درمان و بهبود کامل نیاز است، غیر ممکن است، تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد و نسبت به سطح و نوع آسیب متفاوت می‌باشد.

جلسات فیزیوتراپی چقدر زمان می‌برد؟ به نسبت سطع و شدت آسیب، زمان هر جلسه فیزیوتراپی می‌تواند متفاوت باشد اما معمولا این جلسات بین 60 الی 90 دقیقه زمان بر است.

کلام آخر

به طور کلی فیزیوتراپی گردن در بسیاری از موارد، برای درمان گردن درد تاثیرات خوب و بسزایی دارد، همچنین تمرینات مختلف فیزیوتراپی می‌توانند در پروسه درمان تاثیر گذار باشند، به همین دلیل، معمولا پزشکان این روش را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

در این مرکز درمانی با بهره‌گیری از بروز‌ترین امکانات درمانی و با حضور فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای و با تجربه، در فضایی آرام و دلنشین، خدمات درمانی و ارتقای سلامت اسکلتی و عضلانی به بهترین شکل به مراجعین عزیز ارائه می‌شود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام کلینیک فیزیوتراپی رادین مراجعه کنید…

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با کلینیک فیزیوتراپی رادین در تماس باشید

5 1 رای
امتیاز این مطلب
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

دیگر مقالات آموزشی

درد سیاتیک و درمان آن‌

زمان مطالعه: 3 دقیقه یکی از مهم‌ترین اعصابی که در بدن انسان قرار دارد، عصب سیاتیک است.این عصب در قسمت پشتی ران پا قرار دارد و ناحیه‌ای به شدت حساس به حساب می‌آید، زیرا با وارد شدن کوچک‌ترین آسیبی به این قسمت، می‌تواند درد بسیار زیادی را به فرد متحمل کند. در ادامه بیشتر به درد سیاتیک خواهیم پرداخت.

درای نیدلینگ چیست؟ 2 تکنیک مهم

زمان مطالعه: 3 دقیقه روش ابتکاری که برای درمان دردهای عضلانی محبوبیت زیادی به دست آورده است، سوزن خشک است. در طول این نوع درمان، درمانگر پوست شما را با چندین سوزن بسیار نازک سوراخ می کند.

پیوند استخوان چیست؟

زمان مطالعه: 11 دقیقه پیوند استخوان (Bone graft) عملی است که در آن استخوان یا جایگزینی برای استخوان آسیب دیده یا ناکافی قرار می‌گیرد. این روش برای تقویت استخوان‌ها، اصلاح شکل استخوانی، جبران افتادگی استخوان و یا جایگزینی استخوان‌های شکسته و آسیب دیده استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی صدای مفاصل یا کریپتوس (Crepitus) چیست؟ 7 روش درمان

زمان مطالعه: 10 دقیقه فیزیوتراپی صدای مفاصل یا کریپتوس (Crepitus) راه درمانی است برای عارضه‌ای که به عنوان “صدای خرد شدن” یا “صدای خراشیدن” شناخته میشود. این صداها ممکن است در زمان حرکت مفصل شنیده شوند و در برخی از موارد همراه با درد یا عدم راحتی باشند.

رزرو نوبت، مشاوره رایگان